خط ویژه :4813- 021 تماس : 44273600-021
 • درب اتوماتیک چیست ؟
 • انواع درب های اتوماتیک موجود در بازار به چه شکلی هستند؟
 • برای درخواست مشاوره در پروژه با همکاران ما در ارتباط باشید.
 • انواع درب اتوماتیک شیشه ای
 • 1-درب اتوماتیک کشویی ( اسلایدینگ ) (sliding)
 • 2-درب اتوماتیک تلسکوپی (telescopic )
 • 3-درب  اتوماتیک ریولوینگ گردان (چرخان)(revolving)
 • 4-درب اتوماتیک نیم گرد(درب قوسی) (curve)
 • 5-درب اتوماتیک لولایی ( swing  )
 • 6-درب اتوماتیک مثلثی (درب با زاویه شکسته )
 • 7-درب اتوماتیک تاشو ( فولدینگ ) (آکاردئونی ) (Folding)
 • انواع درب اتوماتیک پارکینگی :
 • 2-درب اتوماتیک پارکینگ ریلی
 • 3-درب اتوماتیک پارکینگ بازویی
 •  درب اتوماتیک کرکره ای (roll up)
 • مزایای درب اتوماتیک
 • جزئیات درب اتوماتیک
 •  اجزای درب اتوماتیک ورودی
 • مونتاژ لوازم مکانیکی در اتوماتیک
 • تاریخچه اختراع درب اتوماتیک ورودی
 • درب اتوماتیک شیشه‌ای فروشگاه
 • درب اتوماتیک استیل طلایی
 • در اتوماتیک چه تفاوتی با در هوشمند دارد؟
 • ابعاد درب اتوماتیک شیشه ای
 • مرکز برنامه ریزی سیستم یا کلید کنترل درب اتوماتیک
 • دربهای برقی منسوخ شده
 • دربهای اتوماتیک استاندارد ومدرن
 • چاره حفظ دمای محیط با وضعیت نیمه باز در اتوماتیک
 •  وضعیت تمام باز(FULL OPEN) در اتوماتیک
 • وضعیت یک طرفه (ONE WAY)  در اتوماتیک
 • قابلیت قفل شدن (LOCK)  در اتوماتیک
 • ایراد و مشکل قفلِ موتورِ در اتوماتیک
 • قفلِ الکترومکانیکال در اتوماتیک
 • انواع سنسور ( چشمی ) برای در اتوماتیک
 • تاریخچه سنسورهای در اتوماتیک
 • خطوط فرضی مستطیلی در سنسورهای در اتوماتیک
 • فروش درب اتوماتیک

درب اتوماتیک چیست ؟

درب اتوماتیک به عنوان درب هایی می باشد که بدون دخالت دست انسان و یا حتی اعمال فشار و باتوجه به تعبیه حسگرهای حساس نسبت به حرکت و جنبش به وسیله یک موتور الکترونیکی و بورد مربوطه، که همان مدار فرمان درب اتوماتیک نامیده می شود، باز و بسته می شود.

سیستم درب هوشمند  به دو گونه ی افقی وعمودی حرکت می کنند.عموما درب های اتوماتیک شیشه ای به شکل افقی حرکت میکنند که در ادامه انواع آن را نام خواهیم برد ؛ البته در بعضی موارد انواع پارکینگی نیز وجود دارد که به شکل افقی حرکت میکند.اما تقریبا فقط درب های اتوماتیک پارکینگی و حفاظتی هستند که به شکل عمودی حرکت میکنند و تقریبا هیچ مدل درب نفر رو و شیشه ای وجود ندارد که به شکل عمودی حرکت کند مگر سیستم های خاص و ویژه ای که بیشتر به شکل دکوراتیو و نمایشی اجرا میشوند.

انواع درب های اتوماتیک موجود در بازار به چه شکلی هستند؟

 

انواع دربهای اتوماتیک  موجود در بازار فعلی ساختمان را میتوان به سه دسته کلی تقسیم کرد:


درب اتوماتیک شیشه ای
: درواقع ساختار اصلی این نوع درب های اتوماتیک شیشه ای متشکل از یک اپراتور جهت باز و بسته کردن لت ها می باشد .و یک ست فریم و شیشه به اشکال و فرم های متنوع که جهت جداسازی فضاهای مورد نظر کارفرمایان محترم مورد استفاده قرار میگیرد.این مدل از اپراتور ها دارای انواع و اشکال گوناگونی میباشد . و تقریبا محدودیت خاصی در ابعاد و اندازه اجرایی ندارد . ضمن اینکه برای تمامی فضاهای موجود در اماکن مختلف مدل های کاربردی به جهت اجرا وجود دارد.


درب اتوماتیک پارکینگی
ویا حفاظتی : باید گفت این نوع از درب برقی پارکینگ مناسب تمامی اماکنی است که برای کنترل تردد اتوماتیک در مکانهای عمومی است و مخصوص عبور خودرو ها و وسائط نقلیه می باشند و یا جهت حفاظت از فضاها و یا اماکن کاربرد دارند. و به راحتی و به شکل کاملا هوشمند قابل کنترل می باشند.


کرکره برقی
: از نام کرکره برقی مشخص هست که این نوع درب برقی درواقع مدل مدرن شده ی همان کرکره های معمولی هست که در سطح شهر دیده می شود.اما درحال حاضر نوع این سیستم ها کاملا متفاوت بوده و دارای انواع متفاوتی می باشد.استفاده از کرکره های اتومات برقی امروزه به عنوان درب پارکینیگ بسیار رواج پیدا کرده است واین به دلیل قیمت پایین این نوع درب اتومات پارکینگی  می باشد.قیمت درب اتوماتیک پارکینگی نسبت به نوع ومتریال استفاده شده در آن متفاوت می باشد.

انواع درب اتوماتیک شیشه ای

 

1-درب اتوماتیک کشویی ( اسلایدینگ ) (sliding)


درب های اتوماتیک کشویی
به اشکال متنوعی موجود می باشند درب اتوماتیک ریلی برای حرکت به طرفین نیاز به یک فضای ثابت مثل دیوار دارد.حداکثر بازشویی که این درب اتوماتیک شیشه ای کشویی میتواند دراختیار مصرف کننده قراردهد تا 50% کورس حرکت خود می باشد.

 

-درب اتوماتیک تلسکوپی (telescopic )

درب اتوماتیک شیشه ای تلسکوپی نیز درواقع به شکل درب اتوماتیک کشویی عمل میکنند .با این تفاوت که هنگام حرکت خود با دولت متحرک به هر سمت می رود و میتواند حداکثر تا 66% کل فضای حرکت باز شود.در این حالت فضای بیشتری را نسبت به همتای اسلایدینگ خود در اختیار مصرف کنندگان بگذارد.لت های درب برقی تلسکوپی همزمان به یک سمت حرکت می کنند وبر روی لت ثابت جمع می شوند.

درب  اتوماتیک ریولوینگ گردان (چرخان)(revolving)


درب اتوماتیک شیشه ای گردان خاص ترین ، زیباترین ، پرمزایاترین و البته گران قیمت ترین نوع از تمامی درب های شیشه ای اتوماتیک موجود در دنیا می باشد.
درب برقی شیشه ای گردان دارای یک سیلندر عموما شیشه ای بوده که در مرکز این دایره ی شیشه ای یک لوله و شفت اصلی قراردارد که از این شفت باله هایی متصاعد شده است.ممکن است در یک درب گردان دو یا سه یا چهار باله وجود داشته باشد .قیمت درب اتوماتیک شیشه ای به نوع مدل درب الکترونیکی ومتریال استفاده شده در آن بستگی دارد اما به طور معمول درب برقی شیشه ای گردان نسبت به انواع دیگر گران قیمت تر است.

-درب اتوماتیک نیم گرد(درب قوسی) (curve)

مکانیزم درب اتوماتیک نیم گرد نیز در واقع همانند درب اتوماتیک کشویی  می باشد و تنها تفاوت این دو درب برقی در صاف و قوس دار بودن  می باشد.میزان عرض بازشو درب برقی قوسی نیز متفاوت بوده است .زیرا که میزان قوس درب های کرو در محیط بازشو تاثیر می گذارد.ودر واقعا تمامی درب های قوس دار بازشو بیشتری نسبت به همتای sliding خود ارائه می دهند.

درب اتوماتیک لولایی ( swing  )

برای درب اتوماتیک لولایی در ذهنتان یک درب لولایی عادی را تصور کنید که میتواند از هر جنسی باشد.مانند چوب ، شیشه ، فلز ، سنگ و …
درب لولایی ساده به راحتی می تواند با نصب یک اپراتور به یک درب لولایی اتوماتیک تبدیل شود بدین ترتیب با کمترین هزینه وتخریب از امکانات یک درب برقی می توانید بهره بجویید.

درب اتوماتیک مثلثی (درب با زاویه شکسته )

تصور کنید اگر یک درب اتوماتیک اسلایدینگ را از وسط نود درجه خم کنیم تبدیل به درب اتوماتیک مثلثی میشوند !در واقع این راحت ترین راه توصیف درب اتوماتیک شیشه ای مثلثی بود.این نوع از درب برقی در ساختمان هایی با نمای مدرن و زاویه دار و فضاهای خاص کاربرد دارد.درب اتومات مثلثی مناسب مکانهایی است که فضای ورودی کمی دارند.

درب اتوماتیک تاشو ( فولدینگ ) (آکاردئونی ) (Folding)

اگر بخواهیم درب اتوماتیک فولدینگ را  توضیح بدهیم باید بگوییم که:
این نوع درب اتوماتیک تاشوبرای فضاهایی که عرض بازشوی خیلی کمی دارند مناسب اجرا می باشد.درب اتوماتیک اتوبوسی که به شکل عامیانه به درب های اتوبوسی هم معروف هستند با مکانیزم ساده خود تا بیش از 90% عرض ورودی را در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.این درب های آکاردئونی دقیقا به حالت آکاردئونی عمل کرده و به طرفین تا می شوند.و در نهایت کل عرض ورودی را در اختیار عابرین قرار میدهد.

انواع درب اتوماتیک پارکینگی :

1-درب اتوماتیک پارکینگ زیر سقفی (سکشنال)

 

درب اتوماتیک سکشنال نیز یکی از انواع درب اتوماتیک پارکینگی بوده که این سیستم درب برقی پارکینگی به شکل پنل های بزرگ و گاها یک تکه می باشد .در زمان باز شدن تمام صفحات و یا پنل یک تکه به زیر سقف می رود .یعنی مانند یک سقف متحرک در آنجا میماند . مجددا به پایین آمده و فضای عبور را مسدود می نماید.
این نوع درب پارکینگ خودکار بسیار گرانتر از انواع دیگر دربهای برقی پارکینگی  بوده است .صرفا این نوع سیستم ها دارای جنبه زیبایی و نمایشی می باشند .و از نظر فنی هیچگونه برتری نسبت به سایر انواع درب های پارکینگی اتومات ندارند.این نوع از درب پارکینگ زیرسقفی عموما در فیلم های هالیوودی برای درب های گاراژ ها نشان داده شده است.دوستانی که تا به امروز این مدل از درب اتومات سقفی را ندیده اند ؛میبایست بیشتر به پارکینگ ها و گاراژ های کنار منازل فیلم های هالیوودی دقت کنند.

درب اتوماتیک پارکینگ ریلی

درب اتومات پارکینگی ریلی بیشتر در اماکن صنعتی وکارخانه ها کاربرد دارد،درب های ورودی کارخانه ها ، گاراژ ها ، برخی خانه ها و … گاها پیش می آید که ریلی و سنگین باشند.در این زمان نقش درب های برقی ریلی پارکینگ پر رنگ تر می شود.درب خودکار ریلی دارای یک چرخ دنده بسیار قدرت مند بوده که در زمان گردش با یک صفحه ی آهنی و یا استیل به نام دنده شانه ای درگیر شده است .واز این طریق باعث باز و بسته شدن و حرکت ریلی دربهای معمولی و گاها صنعتی می شود.

درب اتوماتیک پارکینگ بازویی

درب اتومات پارکینگ بازویی از پرمصرف ترین انواع درب برقی پارکینگی می باشد. تمامی درب های لولایی که در پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند میتوانند با مجهز شدن به یک جک برقی به صورت یک درب برقی ورودی ساختمان عمل کنند وبا یک ریموت باز وبسته شوند.  درب اتوماتیک بازویی که به صورت تک لنگه و دولنگه موجود باشد،و موقع باز وبسته شدن فضای زیادی از داخل محوطه را اشغال می کند،وبرای پارکینگ هایی مناسب است که به اندازه ی کافی فضا داشته باشند.

درب اتوماتیک کرکره ای (roll up

 

∗کرکره برقی با تیغه آلومینیومی: 
شکل عمومی پوشش این نوع از درب های برقی از جنس آلومینیوم بوده و تیغه های آلومینیومی کرکره برقی در سایز های متنوعی از 4 سانتیمتر تا 12 سانتیمتر موجود می باشد ، اما سایز پر مصرف در رول آپ 8 سانتیمتری است که در ابعاد های متنوعی نیز اجرا میگردد . اما نسبت به کیفیت و وزن و نوع آلومینیوم استفاده شده عموما حداکثر تا ابعاد 30 متر مربع پیشنهاد داده می شود و بیش از این ابعاد را باید از سایز های بزرگتر بهره برد.

 

∗رول آپ با تیغه گالوانیزه : پوشش های دیگری نیز برای این نوع از درب اتوماتیک کرکره ای وجود دارد:تیغه های گالوانیزه با فوم داخل آن وجود دارد . که عموما جهت کنترل سرو صدا و یا مبحث حفظ انرژی بسیار کاربردی است . و یا نوع پلی کربنات که مانند شیشه شفاف بوده و البته نسبت به کیفیت و مواد استفاده شده در تولید آن، عموما مقاومت بیشتری نسبت به حالت آلومینیوم در برابر ضربه داشته ضمن اینکه در برخی مدل ها ضد حریق نیز می باشد و طرفداران بسیاری نیز دارد.این نوع درب اتوماتیک کرکره ای جزو گران ترین حالت های رول آپ (Roll Up) میباشند.

 

∗کرکره برقی رول گیتور:انواع دیگری نیز وجود دارد که مانند حفاظ بوده و صرفا پوشش مربعی و مستطیلی جهت محافظت دارد و دارای پوشش یکپارچه ای که از عبور هوا جلوگیری کند نمی باشد، این نوع مدل کرکره برقی که به رول گیتور (Roll Gator) نیز معروف می باشند عموما از جنس آلومینیوم و یا استیل بوده و از زیباترین و گران قیمت ترین انواع پوشش های درب اتوماتیک رول آپ می باشد.

مزایای درب اتوماتیک

دنیای مدرن امروز نیازها و خواسته‌های متفاوتی در زمینه‌های رفاهی ، بهداشتی ، اجتماعی ، آموزشی و… را نسبت به گذشته بروز می‌دهد که به جهت رفع این نیازها همه روزه محصولات جدیدی با فناوری های بروزتر و امکانات بیشتر ارائه می گردد در این بین دربهای اتوماتیک با توجه به علل زیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است:

 

1. نیاز روزافزون به کنترل ورود و خروج مراجعین به اماکن مختلف

 

2. کنترل هدر رفت انرژی به واسطه استفاده از درب اتومات

 

3. استفاده از انواع در اتومات جهت بهره گیری در معماری های خاص و مدرن

 

4. مباحث زیبایی شناختی و استفاده از خطوط ، در درب های زاویه دار یا استفاده از درب های منحنی برای فضا های گرد

 

5. استفاده از انواع فریم ها و شیشه های تک جداره یا چند جداره جهت کاهش نفوذ سروصدا و برودت هوا

 

6. مانع شدن از انتقال بیماری بواسطه عدم تماس دست و بدن به درب در زمان باز و بسته شدن و همچنین جداسازی و ایزوله سازی بخش های عفونی و یا آلوده در اماکن مختلف

 

7. افزایش سطح بهداشت عمومی در زمان شیوع بیماری های واگیر دار و جداسازی فضا های آلوده از تمیز

 

و بسیاری از موارد دیگر که باعث شده است درب های هوشمند برقی که به شکل رسمی در دهه 60 میلادی در کشور آمریکا اختراع گردیده است ، امروزه یکی از لوازم کاربردی و بسیار پرمصرف در صنعت ساختمان باشد.

جزئیات درب اتوماتیک

در متن زیر به بررسی دقیق جزئیات درب اتوماتیک می پردازیم  اپراتور در اتوماتیک از دوبخش اصلی به شرح ذیل تشکیل شده است:

 • سیستم الکترونیکی درب خودکار که شامل برد یا کنترل باکس درب اتوماتیک ، الکترو موتور ، کلید کنترل یا کلید تعیین وضعیت کارکرد سیستم ، ریموت و رسیور ، سنسور ها یا چشمی ها و پاور ساپلای یا منبع تغذیه درب اتومات می باشد .
 • سیستم مکانیکی درب های اتوماتیک  شامل ریل اصلی سیستم ، کاور دستگاه ، سطح مقطع قابل تعویض ، هنگرهای اپراتور ، تسمه ، تسمه گیر ، هرزگرد ، استپر ، بغل کاوری ، سیم جمع کن و کاور گیر می باشد.

 

بخش الکترونیکی اپراتور دارای اقلام متفاوت با مشخصات خاصی می باشند از جمله:

 

1-الکتروموتور در در برقی جزو قطعات اصلی الکترونیکی بوده که وظیفه ی حرکت درب را عهده دار می باشد. مطرح ترین و با کیفیت ترین شرکت تولید کننده الکتروموتور ها در زمینه دربهای اتوماتیک شرکت دانکر یا دونکر (dunker) آلمان می باشد که محصولات خود را در مدل ها و با توان های متفاوت ارائه می کند . لازم بذکر است الکتروموتور سیستم های درب برقی شرکت درتیس ، به صورت پکیج کاملا اورجینال و وارداتی از کشور اصلی می باشد .

 

2-برد الکترونیکی یا مرکز فرمان یا کنترل باکس که قطعا اصلی ترین قطعه درب اتومات می باشد . این قطعه تمامی پردازش های مربوط به فعالیتهای دربهای اتومات را مدیریت کرده و تمامی برنامه ریزی های لازم جهت شخصی سازی کارکرد درب اتوماتیک منصوبه از طریق این قطعه صورت می پذیرد . مطرح ترین و با کیفیت ترین تولید کننده این قطعه شرکت زیمنس آلمان می باشد .

 

3-چشمی‌ها یا سنسورهای ورود و خروج همانطور که از نامگذاریشان مشخص می باشد عبورکردن از داخل یا خارج و یا ایستادن افراد در مابین لت های متحرک درب را بررسی کرده و وظیفه ی اعلام این حرکت ها به برد بر عهده این قطعه می باشد .

موتور دانکر

برد الکترونیکی

چشمی در اتوماتیک

4-کلید کنترل یا کلید تعیین وضعیت که به اشکال و مدل های متفاوتی اعم از دیجیتال ، دکمه ای و سوئیچی وجود داشته و به جهت تعیین حالت کارکرد در برقی مورد استفاده قرار می گیرد . این قطعه معمولا دارای پنج وضعیت مختلف اعم از اتوماتیک ، دائم باز یا تمام باز ، اتوماتیک با بازشو نیمه یا حالت زمستانی ، دائم قفل ، حالت ورود ممنوع یا یک طرفه که کاربر می تواند با انتخاب هر یک از این حالت ها از در اتومات  خود با آن قابلیت بهره بگیرد .

 

5-در درب اتوماتیک برقی استفاده از ریموت و رسیور قطعا جزو ملزومات بوده و نیازی است که تمامی کاربران به آن احتیاج پیدا خواهند کرد . در مدل های ابتدایی تر ریموت و رسیور ها فقط یک مرتبه درب را باز کرده و مجددا به شکل اتوماتیک درب بسته می شد . اما در مدل های پیشرفته تر قابلیت تعویض حالت های درب نیز با دکمه های مختلف ریموت بوجود آمده است .

 

6-پاور ساپلای یا منبع تغذیه درب های اتوماتیک که به عنوان ترانس دستگاه عمل کرده و بسته به مدل درب الکترونیکی مورد استفاده برق 220 ولت ورودی را به برق 24 الی 90 ولت تبدیل کرده و در اختیار سایر قطعات برقی دستگاه می گذارد . در مدل های پیشرفته تر ، این قطعه وظیفه ی جلوگیری از عبور نوسانات برق یا استابلایزر را نیز به عهده دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.